About Us

SATTAS was founded in 2005 by Orçun “Leo” Sünear and Derya ” Derryll” Eke. Their motivation for this group was playing the music they loved.
After playing cover songs from Lee Scratch,Gregory Isaac,Bob Marley and the Wailers,Count Ossie etc, in some small clubs in Istanbul, SATTAS has composed their first song in 2006 (War is Over)(after turkish version of it) and continued to do so.
Last group members are become; Mehmet Ozan Tekin on keyboard,Sami “Mr.Vertigo” Dönmez on guitar,Öykü “dubatista” Gülata on Bass,Seçkin “Mr. Bone Daddy” Özmutlu on Trombone and Deniz “Mr.” Felder on Sax. Today, SATTAS has been performing in some of the most important clubs and performance halls in Istanbul like Babylon,Nayah,Balans, Peyote,Oldcity, Universities and festivals.
Sattas was giged with reggae giant U-Brown in 2007 at Balans. They are not only playing cover songs from the bands like world’s reggae stars but also their own compositions in Turkish & English like Greetings,War is Over,Rule Dem,Groundationand,Ne Oldu,Her Yerde Kan Var,Savaş Bitmeli,Funky Reggae Night (Na Na Na),American Rambos,Mustafa,Groundation,Irie,Büyüklere Masallar…etc& many more…
With their versatile approach to music and different backgrounds in music, Sattas has become an original one in Root Reggae music makers which could be seen both in melodies and lyrics of their composition. In their music, Reggae, Dub, Ska Jazz,Blues and early Rock forms melt in a pod. SATTAS still only Roots Reggae band in Turkey. SATTAS’s new album Out on 17 July !!!! SATTAS – SATTAS ! ! !
——————
SATTAS, Orçun Sünear ve Derya Eke tarafından 2004 yılında Beşiktaş’ta bir evin salonunda kuruldu.Sattas, Jamaika İngilizcesinde “satta” dan gelmekte, “Satta” ise “rahatla”,”takma” veya “salla” gibi manalara gelmektedir. Sonundaki “s” eki ile İngilizce de ki çoğul takısını alarak son halini oluşturur. Grup üyeleri Sattas’ı daha çok okul olarak nitelemektedirler. Erdemli,özgürlüklerine düşkün,eşitlikçi,doğaya saygılı,savaşçı ve eğlendirici bir okuldur daha çok. Grubun ilk kurulumunda; Bass gitarda Aybar “Doctor” Aydın, Gitarda Murat “Skanky” İnak, Derya “derryll” Eke davulda ve Klavyede Doruk Erpeten’in katilimi ile oluşturulmuştur.2005 yılında grubun kurucularından ve davulcusu olan Derya ”Derryll” Eke’nin Almanya’ya eğitim için gitmesinden sonra yerini, davulcu Mehmet “dubasilence” Yüzbaşıoğlu almıştır. Grubun daha ilerleyen yıllarında, Mert Fehmi Alatan,Barış Ertürk,Siney Yılmaz,Erdem Tonguç,Ersin Özer,Onur Tekinalp,Erdem Birgül,Melis Şeşen,Burcu Börü,Semih Sıral,Gizem Oruç,Duygu Esentürk,Hakan Polat ve Faruk Tugayoğlu gibi bir dolu başarılı müzisyen gruba katkı sağlamıştır. Grup 2012’de Türkiye’nin “ilk” “reggae” albümü SATTAS – SATTAS’ı çıkardığında ise; Derya Eke davulda,Öykü Gülata bas gitarda,Emir Erünsal saksafonda,Erdem Birgül gitarda,Faruk Tugayoğlu klavyede,Semih Sıral trompette ve Orçun Sünear ise vokalde yer almıştır. Grup Türkiye,Kıbrıs’ın yanı sıra yurtdışında da konserlerine devam etmiştir. Türkiye’nin en büyük festivallerinde yer alan grup, İkinci albümlerinin çalışmalarına başlamıştır. Gurubun yeni albümü merakla bekleniyor… SATTAS’ın son hali; Mehmet Ozan Tekin : Klavye,Sami “Mr. Vertigo” Dönmez: Gitar/,Seçkin “Bone Daddy” Özmutlu:Trombon,Deniz “Mr.” Felder: Saksafon Öykü “dubatista” Gülata:Bas gitar, Derya “derryll” Eke: Davul/perküsyon/nyahbinghi